Społeczna odpowiedzialność (ang. corporate social responsibility, CSR) zgodnie jest „odpowiedzialnością przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo, otoczenie. Wpływ organizacji na otaczającą rzeczywistość ma przekrojowy charakter i ma wyraz nie tylko w dbałości firm o środowisko naturalne, pracowników i warunki pracy. Podstawą jest prowadzenie działalności w oparciu o podobne wartości etyczne, dostrzeganie każdego człowieka zarówno zakładzie jak i otoczeniu.
Jest wiele organizacji i standardów, na których można oprzeć się przy wdrażaniu CSR . Są to m.in SA 8000, ISO 26001,AA 1000, ECOVADIS, SMETA / SEDEX.
Wdrażanie i potwierdzanie zgodności przebiega przy rożnych standardach w różny sposób (czasami jest to certyfikacja, czasami rejestracja w stosownej bazie i potwierdzenie przez niezależną jednostkę) ale zakres merytoryczny jest podobny - chodzi o uregulowanie aspektów etyki, którymi organizacja wpływa na otoczenie.
Społeczna odpowiedzialność ma coraz większe znaczenie w działalności. Firmy chcą być swojej działalności etyczni, roszczący się o środowisko i człowieka. Za tym idzie potrzeba zaangażowania całego łańcucha dostaw, a z czym z kolei związana są wymagania wobec dostawców wdrażania standardów etycznych, wypełnianie ankiet etycznych. Zjawisko będzie się zwiększało m.in ze względu na fakt pojawienia się Dyrektywy CSRD, gdyż firmy które musza raportować aspekty ESG (patrz niżej) będą wymagały od swoich dostawców różnego rodzaju działań i deklaracji.
ESG w ramach przepisów prawa
ESG pochodzi od angielskich słów E jak Environmental (z ang. Środowisko), S jak Social (z ang. Społeczeństwo) oraz G jak Governance (z ang. Ład korporacyjny).
ESG skupia się obszarach i działaniach firmy, które mają wpływ na wszelkie aspekty społeczne i etyczne działanie organizacji. W założeniu firmy powinny one kierować się zasadami zrównoważonego rozwoju i stosować odpowiedzialne praktyki biznesowe z poszanowaniem stron zainteresowanych (interesariuszy).
W ramach raportów ESG firma deklaruję swój zaangażowania w społeczna odpowiedzialność, zrównoważony rozwój.
Przepisy prawa z poziomu unijnego wprowadziły wymóg sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju, w którym cześć firm zobowiązana będzie do raportowania swojego wpływu na m.in. środowisko, społeczeństwo poprzez prezentacje wskaźników, podejmowanych działań.
W UE w roku 2022 została opublikowana dyrektywa ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. CSRD).
Zgodnie z wymaganiami ww. Dyrektywy wszystkie duże organizację oraz małe i średnie spółki giełdowe będą przedstawiać w sprawozdawczość na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.
"Informacje te będą raportowane według wspólnych europejskich standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. ESRS).
Dla małych i średnich spółek giełdowych zostaną opracowane uproszczone ESRS.
Przepisy dyrektywy przewidują trzystopniowy harmonogram zastosowania nowych obowiązków przez jednostki. W pierwszej kolejności informacje przedstawią po raz pierwszy (za rok obrotowy 2024) największe podmioty, które już obecnie raportują tzw. informacje niefinansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Są to duże jednostki zainteresowania publicznego, których liczba pracowników przekracza 500 osób. Rok później pierwsze raporty przedstawią pozostałe duże jednostki. Małe i średnie spółki giełdowe złożą po raz pierwszy raporty za rok obrotowy 2026." *
* źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/dyrektywa-o-sprawozdawczosci-przedsiebiorstw-w-zakresie-zrownowazonego-rozwoju-juz-opublikowana.
OFERTA NASZEJ FIRMY
Nasza firma zajmuje się kompleksowym wdrażaniem, doradztwem i szkoleniami w zakresie systemu zarządzania SA 8000.
Zobacz: ofertę kompleksowego wdrożenia lub ofertę szkoleń.
W przypadku zapytań dotyczących systemu zarządzania, procesu wdrożenia, oferty prosimy o kontakt: biuro@ms-consulting.pl lub 61 82 66 130.
Nasza firma zajmuje się kompleksowym wdrażaniem, doradztwem i szkoleniami w zakresie systemu zarządzania SA 8000.
Zobacz: ofertę kompleksowego wdrożenia lub ofertę szkoleń.
W przypadku zapytań dotyczących systemu zarządzania, procesu wdrożenia, oferty prosimy o kontakt: biuro@ms-consulting.pl lub 61 82 66 130.