Blog


W jakie typowe pułapki wpadają firmy wdrażające system zarządzania?

2024-03-11 09:23:21

Wdrażając system zarządzania ISO 9001 lub każdy inny powinniśmy pamiętać, że ingeruje on w prawie każdy aspekt działalności firmy, gdyż jego celem jest uporządkowanie spraw związanych z jakością. Podstawowym błędem powodującym powstawanie wielu problemów jest brak zaangażowania pracowników firmy. Często firmy korzystają z usług konsultantów i błędnie myślą, że same nie muszą nic robić. Powstaje wtedy system, który nie jest dostosowany do potrzeb firmy i zamiast ułatwiać pracę zaczyna ją utrudniać

W jakie typowe pułapki wpadają firmy wdrażające system zarządzania?

Opracowana dokumentacja, która nie oddaje realiów firmy zaczyna przeszkadzać i przyczyniać się do powstania sterty papierów, które nikomu nie są potrzebne.

Jednym słowem: BIUROKRACJA.

Konsultant jest specjalistą w dziedzinie systemów zarządzania, ale to firma wie, jakie informacje są jej potrzebne do codziennej pracy i to właśnie powinno znaleźć się w procedurach.
Z brakiem zaangażowania, w szczególności ze strony najwyższego kierownictwa pojawia się jeszcze problem z przekonaniem pracowników do potrzeby solidnego wdrożenia i stosowania dokumentów systemu.

Jeśli pracownicy widzą, że dyrekcji firmy zależy na wdrożeniu systemu, pojawia się na spotkaniach to znaczy, że system jest ważny i zaczynają się sami bardziej angażować. Jeśli jest odwrotnie, wtedy postrzegają system jako jedną w wielu akcji, przez którą trzeba przejść i przeczekać.

Podsumowując …. Jeśli chcemy wdrożyć system zarządzania, to niezbędne jest zaangażowanie personelu odpowiednie przywództwo ze strony kierownictwa.Współpracujemy z firmami z różnych branż oraz różnych regionów Polski

Zadzwoń do konsultanta61 82 66 130